Australian Sides Championship Results

by admin

Scores from all four days at South Burnie, Tasmania Round 1 – Western Australia v Australian Capital Territory – 31 March, 9am

Alley Shield: WA Men  def.  ACT  62-51

Simpson, Rankin, Mitchell, Slavich  def.  Templeton, Monfries, McLean, Jeffery  22-15
Ayres, Adams, McIlroy, Ellul  drew with  Howard, Ashlin, Craven, Chesher  19-19
Bainbridge, Patterson, Goddard, Caffell  def.  Grebert, Fitzpatrick, O’Connor Howie  21-17

Marj Morris Trophy: WA Women  def.  ACT  67-45

Rogalski, West, Krstic, Hastings  def.  McAullay, Fowler, Dowsett, Bacchetto  22-19
Heldt, Riseborough, Cole, Gobbart  def. by  Steel, Johnston, Mengel, Harmer  20-21
Merz, Jolly, Chalmers, Featherby  def.  Lalor, Webster, Waters, Moore  25-5

Round 2 – Western Australia v South Australia – 31 March, 2pm

Alley Shield:  WA Men  def. by  SA  45-82

Simpson, Rankin, Mitchell, Slavich  def. by  Edwards, Evans, Klose, Kleinig  18-20
Ayres, Adams, McIlroy, Ellul  def. by  Northcott, Green, Haines, Thulborn  19-20
Bainbridge, Patterson, Goddard, Caffell  def. by  Forbes, Schapel, Dorr, Ruediger  8-42

Marj Morris Trophy:   WA Women  def.  SA  65-52

Rogalski, West, Krstic, Hastings  def.  Haines, Goonan, Prior, Morgan  31-11
Heldt, Riseborough, Cole, Gobbart  def. by  Harvey, Smith, Callisto, Dickson  12-24
Merz, Jolly, Chalmers, Featherby  def.  Gardiner, Gooda, Hutchinson, McPharlin  22-17

Round 3 – Western Australia v New South Wales – 1 April, 9am

Alley Shield:  WA Men def. by  NSW  61-63

Simpson, Rankin, Mitchell, Slavich  def. by  Baus, Antram, Turley, Sherriff  18-29
Ayres, Adams, McIlroy, Ellul  def.  Pearse, Pietersen, Berghofer, Garvey  24-12
Bainbridge, Patterson, Goddard, Caffell  def. by  Healey, Green, Twist, Ferguson  19-22

Marj Morris Trophy:  WA Women def. by  NSW  54-61

Rogalski, West, Krstic, Hastings  def.  Johns, Renshaw, Wright, Scott  27-12
Heldt, Riseborough, Cole, Gobbart  def. by  Moran, Jeffery, Keegan, Murphy  12-24
Merz, Jolly, Chalmers, Featherby  def. by  Boddington, Quinlan, Turley, Cottrell  15-25

Round 4 – Western Australia v Tasmania – 1 April, 2pm

Alley Shield:  WA Men  def. by  TAS  46-71

Simpson, Rankin, Mitchell, Slavich  def. by  Page, Dudman, Strochnetter, Schraner  10-28
Ayres, Adams, McIlroy, Ellul  drew with  Elwell, Monks, Zaporozec, McMullen  18-18
Bainbridge, Patterson, Goddard, Caffell  def. by  Sims, Douce, Summers, White  18-25

Marj Morris Trophy:  WA Women  def. by  TAS  58-68

Rogalski, West, Krstic, Hastings  def. by  Zoon, Price, Saunders, Redshaw  20-21
Heldt, Riseborough, Cole, Gobbart  def.  Baker, Daly, Sesara, van Asch  24-23
Merz, Jolly, Chalmers, Featherby  def. by  Simpson, Lee, Smith, Elsworthy  14-24

Round 5 – Western Australia v Victoria – 2 April, 9am

Alley Shield:  WA Men  def. by  VIC  46-59

Rankin, Caffell, Patterson, Slavich  def. by  N Wilson, Rennex, Lester, Roberts  14-23
Ayres, Simpson, McIlroy, Ellul  def. by  Loe, Wood, Foley, A Wilson  15-20
Bainbridge, Goddard, Mitchell, Adams  def.  Fisher, Galloway, McIntrye, Flapper  17-16

Marj Morris Trophy:  WA Women  def. by  VIC  46-57

Rogalski, West, Krstic, Hastings  def.  Stewart, Bowles, McMahon, Shannahan  15-14
Heldt, Riseborough, Cole, Gobbart  def. by  Whitehead, Collier, Kelly, Odgers  16-23
Merz, Jolly, Chalmers, Featherby  def. by  Davey, Miles, Wood, Cowan  15-20

Round 6 – Western Australia v Queensland – 2 April, 2pm

Alley Shield:  WA Men  def. by  QLD  50-51

Rankin, Caffell, Patterson, Slavich  def.  Mullens, Kiepe, Wilkie, Kerkow  17-16
Ayres, Simpson, McIlroy, Ellul  def.  Egan, Murtagh, Fantini, Casey  20-14
Bainbridge, Goddard, Mitchell, Adams  def. by  Thatcher, Baker, Wild, Rice  13-21

Marj Morris Trophy:  WA Women  def. by  QLD  47-68

Rogalski, West, Krstic, Hastings  def. by  Wilson, Y Lovelock, Foster, Witton  15-24
Heldt, Riseborough, Cole, Gobbart  drew with  Thatcher, Millerick, Harkness, Clarke  18-18
Merz, Jolly, Chalmers, Featherby  def. by  Jones, Pavlov, R Lovelock, Rowe  14-26

Round 7 – Western Australia v Northern Territory – 3 April, 9am

Alley Shield:  WA Men  def.  NT  77-54

Rankin, Caffell, Patterson, Slavich  def.  Malagorski, Whelan, Miller, Dienelt  27-14
Ayres, Simpson, McIlroy, Ellul  def.  Smith, de Greenlaw, Baker, Farrell  27-23
Bainbridge, Goddard, Mitchell, Adams  def.  Rodin, Owen, Chamberlain, Kitto  23-17

Marj Morris Trophy:  WA Women  def.  NT  75-40

Rogalski, West, Krstic, Hastings  def.  de Greenlaw, Orr, Siganto, Baldwin  32-6
Heldt, Riseborough, Cole, Gobbart  def. by  Talbot, Chandler, Simpson, Warfe  17-22
Merz, Jolly, Chalmers, Featherby  def.  Smith, Scott, Tyrell, Mitchell  26-12