Mixed results for Australia at the Burnside Pairs

by admin

Mixed results for the Australians in the opening round of post sectional leaves the Kiwi’s in a commanding position going into the last day of play. 

In division one, Ray Pearse and Matthew Flapper were the pick of the bunch, holding on to a draw against New Zealand Blackjacks Mike Nagy and Tony Grantham. 

Aaron Wilson and Nathan Rice were victims to fellow Australian Sean Ingham and partner Shaun Scott (NZ) who were only able to score five ends, going down 7-21. 

Dylan Fisher and Mark Casey were part of a high scoring affair, however the pair came undone for their first loss of the tournament at the hands of former New Zealand representatives Andrew Curtin and Richard Collett. 

Chloe Stewart and Anne Johns weren’t able to get a win for the Aussie’s battling it out in division one and the task will get no easier when they face team mates Ray Pearse and Matthew Flapper tomorrow morning. 

Also tomorrow morning, Club Helensvale team mates Mark Casey and Nathan Rice will face off against one another; the winner then needing to go on and win the last round and hope results go their way. 

In division two, Andrew Howie and Brett Wilkie started the post sectional with a strong win against New Zealand Blackjacks Angela and Mandy Boyd. 

In division four, Kristina Krstic and Carla Odgers posted a 24-17 win and are set for a showdown with Commonwealth Games gold medallist Jo Edwards and former world champion Val Smith in tomorrow’s match. 

Samantha Shannahan and Lynsey Clarke got off to a good start winning 20-11, however Boddington and Turley are still in search of their first win. 

For more information please follow the link to the Burnside Bowling Club website where you can find a full list of teams, conditions of play and current standings. 

Division 1 Section 1

Dylan Fisher & Mark Casey (AUS)
Aaron Wilson & Nathan (AUS)
Andrew Curtin & Richard Collett (NZ)
Shaun Scott & Sean Ingham (NZ & AUS)

Division 1 Section 2

Chloe Stewart & Anne Johns (AUS)
Ray Pearse & Matthew Flapper (AUS)
Rob Ashton & Roger Glendinning (NZ)
Mike Nagy & Tony Grantham (NZ)

Australian teams results- post sectional game 1

Ray Pearse and Matthew Flapper drew 10-10
Mark Casey and Dylan Fisher lost 16-21
Aaron Wilson and Nathan Rice lost 7-21
Andrew Howie and Brett Wilkie won 22-6
Anne Johns and Chloe Stewart lost 8-14
Samantha Shannahan and Lynsey Clarke won 20-11
Sarah Boddington and Claire Turley lost 6-19
Kristina Krstic and Carla Odgers won 24-17