Men’s ILRR Results

by Aaron Delaporte

The Men’s Inter League Round Robins saw the best male country bowlers from across Western Australia compete at four country zone venues over the weekend.

Some great bowls were played amongst great fellowship and some fundraising efforts for Bushfire Relief added to the event.

The victorious leagues along with best rink plus the selected Zone representatives for the Men’s Interzone Round Robin at Kellerberrin February 8-9 included below

 

EASTERN ZONE

Eastern Zone Men’s ILRR 2020 Full Results

Played at Kalgoorlie Bowling Club

WINNERS – Avon Bowling League

BEST RINK – Phil Becker (Lead), Andrew Smith (2nd), Ken Wolfenden (3rd), Peter Fleay (Skip)

ZONE TEAM

Avon: H. Smith, K. Carr, P. Jones, P. Fleay, D. Kelly, D. Hudson, P. Becker.

East Avon: G. Main, J. Gimbel, D. Buegge, C. Hayes.

South Eastern: S. Cooper, D. Butler, G. Vaughan.

Central Wheatbelt : S. Lange, D. Miguel, W. Maher, A. Ryan.

Goldfields: P. Kennedy, B. Osmetti

 

NORTHERN ZONE

Northern Zone Men’s ILRR 2020 Full Results

Played at Wonthella Bowling Club

WINNERS – Batavia Red

BEST RINK – Kim Trotter (Lead), Paul Johnson (2nd), Geoff Crabb (3rd), Ian Carlhausen (Skip)

ZONE TEAM

SKIPPER THIRD SECOND LEAD
D McPHERSON M RODAN A CARLTON G WATSON
I CARLSHAUSEN S DONOHOE P JOHNSON B EATHER
D TRIFFIT V KNIGHT M FORD P LEESON
B MANNING P MANNING J TROTTER B PRESTON
P REUDAVEY C McDONALD J LEESON B HIRSCH

 

SOUTHERN ZONE

Southern Zone Men’s ILRR 2020 Full Results

Played at Emu Point Bowling Club

WINNERS – Lower Great Southern Bowling League (pictured)

BEST RINK – Paul Garbellini (Lead), Richard Plant (2nd), Fred Holt (3rd), Matthew Mitchell (Skip)

ZONE TEAM

SKIPPER THIRD SECOND LEAD
W HOLT M WUNNENBERG D HARRIS R SCHINZIG
M MITCHELL G JOSE R PLANT P GARBELLINI
J GODDARD A CRABBE B DUFF V WELLSTEAD
A SMITH D STEWART T O’MEEHAN B CRISP
J SHARP P LANE K MacGREGOR J COWIE

 

SOUTH WESTERN

South Western Zone Men’s ILRR 2020 Full Results

Played at Dunsborough Bowling Club

WINNERS – South West Bowling League

BEST RINK – Mitchell Walker (Lead), Denis Nagle (2nd), Rob Tiller (3rd), William Hyatt (Skip)

ZONE TEAM

SKIPPER THIRD SECOND LEAD
M SIMPSON M AYRES G EVANS A COWIE
R TILLER G KEEP B GEARING M TREWHELLA
W HYATT M PENNINGTON D WILKINSON C BOLTON
R BOWRON D GODDARD M BAKER R MOSELLE
A DRAYTON J CONWAY E HOEMBERG M LANGTON