WOMEN’S METRO TUESDAY PENNANT FINALS INFO

by Pieter Harris

Scheduling details of the Blooms The Chemist Metropolitan Women’s Tuesday Pennant finals are provided below.

Club officials will also receive notification with host venues receiving more detailed information – any further queries to be directed to Competition Manager Pieter Harris pieter@bowlswa.com.au

Good luck to all participating clubs and players.

Premier League

Monday 15th March 10.00am start
Semi Final 1: Mosman Park v Manning at Mosman Park
Semi Final 2: Osborne Park v North Beach at Mosman Park

Tuesday 16th March 10.00 am start
Preliminary Final: Loser Semi Final 1 v Winner Semi Final 2 at Loser of Semi Final 1

Wednesday 17th March 10.00 am start
Grand Final: Winner Semi Final 1 v Preliminary Final Winner at TBA

1st Division White

Monday 15th March 10.00am start
Semi Final 1: Thornlie v Manning at Thornlie
Semi Final 2: Victoria Park Carlisle v North Beach at Thornlie

Tuesday 16th March 10.00 am start
Preliminary Final: Loser Semi Final 1 v Winner Semi Final 2 at Loser of Semi Final 1

Wednesday 17th March 10.00 am start
Grand Final: Winner Semi Final 1 v Preliminary Final Winner at TBA

1st Division Green North

Monday 15th March 10.00am start
Semi Final 1: Osborne Park v North Beach at Osborne Park
Semi Final 2: Dalkeith Nedlands v Wanneroo at Osborne Park

Tuesday 16th March 10.00 am start
Preliminary Final: Loser Semi Final 1 v Winner Semi Final 2 at Loser of Semi Final 1

Wednesday 17th March 10.00 am start
Grand Final: Winner Semi Final 1 v Preliminary Final Winner at TBA

1st Division Green South

Monday 15th March 10.00am start
Semi Final 1: Kalamunda v Warnbro at Kalamunda
Semi Final 2: Safety Bay v Cockburn at Kalamunda

Tuesday 16th March 10.00 am start
Preliminary Final: Loser Semi Final 1 v Winner Semi Final 2 at Loser of Semi Final 1

Wednesday 17th March 10.00 am start
Grand Final: Winner Semi Final 1 v Preliminary Final Winner at TBA

2nd Division

Tuesday 16th March 10.00am start
Semi Final 1: Morley v Bassendean at Morley
Semi Final 2: Kardinya v North Beach 1 at Morley

Wednesday 17th March 10.00 am start
Grand Final: Winner Semi Final 1 v Winner Semi Final 2 at TBA

3rd Division

Tuesday 16th March 10.00am start
Grand Final: Forrestfield v Warwick at TBA

4th Division

Tuesday 16th March 10.00am start
Semi Final 1: East Fremantle BYE
Semi Final 2: South Perth v North Beach at South Perth

Wednesday 17th March 10.00 am start
Grand Final: East Fremantle v Winner Semi Final 2 at TBA