Men’s Midweek Finals Schedule

by Aaron Delaporte

Bowls WA is pleased to release the schedule for Professionals Men’s Midweek Pennant Finals, Challenge Finals and Promotional Finals.

All Divisions/Colours Semi Finals and Grand Finals, except 1st Dvision Blue and 6th Division, will play over two Thursdays.

1st Division Blue will play their Grand Final at a Neutral venue and their Promotional Finals (2nd v 3rd) at the venue of the top ranked team on Thursday 17th March.

6th Division will play their Grand Final at the club that finished on top of the ladder on Thursday 17th March.

All other Grand Finals will be played at the highest remaining ranked club after the Semi Finals.

All finals are played under normal Men’s Midweek Pennant start times and rules.

It is the host club’s responsibility to provide Umpires for all Pennant Finals at the venue. If opposition clubs have available umpires within their team, they should notify the Umpire of the Day they have umpires willing to help.

Bowls Link will be open for clubs to input teams after Midday on Wednesday 16th March.

Host venues are reminded that under Level 2 COVID restrictions no spectators except immediate family should attend community sport which includes Pennant finals.

Any queries should be directed to Pieter Harris pieter@bowlswa.com.au

Good luck to all participating teams and players.

MEN’S MIDWEEK PENNANT FINALS

PREMIER LEAGUE NORTH PENNANT
CAMBRIDGE (1) v NORTH BEACH (4) at CAMBRIDGE
OSBORNE PARK (2) v SORRENTO (3) at CAMBRIDGE
Winners to play Grand Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

PREMIER LEAGUE SOUTH PENNANT
MANNING (1) v COCKBURN (4) at MANNING
SOUTH PERTH (2) v KARDINYA (3) at MANNING
Winners to play Grand Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

1st DIVISION BLUE PENNANT
SOUTH PERTH v NORTH BEACH at CAMBRIDGE

2nd DIVISION PENNANT
MANNING (1) v NORTH PERTH (4) at MANNING
WILLETTON (2) v WARWICK (3) at MANNING
Winners to play Grand Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

3rd DIVISION PENNANT
LEEMING 1 (1) v MT LAWLEY (4) at LEEMING
GLEN FORREST (2) v NORTH BEACH (3) at LEEMING
Winners to play Grand Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

4th DIVISION PENNANT
NORTH BEACH 2 (1) v NORTH BEACH 1 (4) at NORTH BEACH
SOUTH PERTH (2) v SAFETY BAY 2 (3) at NORTH BEACH
Winners to play Grand Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

5th DIVISION PENNANT
MIDLAND MORRISON (1) v BULLSBROOK (4) at MIDLAND MORRISON
KWINANA (2) v ROSSMOYNE (3) at MIDLAND MORRISON
Winners to play Grand Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

6th DIVISION BLUE PENNANT
KALAMUNDA v SOUTH PERTH at KALAMUNDA

MEN’S MIDWEEK CHALLENGE PLAYOFFS

Neutral venues will be used on Thursday March 24th – clubs to be notified

2nd DIVISION RED v 1st DIVISION BLUE SOUTH
LEEMING v ROCKINGHAM at LEEMING
Winner to play FREMANTLE Thursday March 24th at venue tba

2nd DIVISION WHITE v 1st DIVISION BLUE SOUTH
FORRESTFIELD v SOUTH PERTH at FORRESTFIELD
Winner to play COCKBURN Thursday March 24th at venue tba

2nd DIVISION BLUE v 1st DIVISION BLUE NORTH
BASSENDEAN v OSBORNE PARK at BASSENDEAN
Winner to play HOLLYWOOD SUBIACO Thursday March 24th at venue tba

2nd DIVISION GOLD v 1st DIVISION BLUE NORTH
ELLENBROOK v YOKINE 1 at ELLENBROOK
Winner to play MORLEY Thursday March 24th at venue tba

MEN’S MIDWEEK PROMOTION PLAYOFFS

1st DIVSION BLUE NORTH
QUINNS ROCKS v SORRENTO at QUINNS ROCKS

1st DIVISION BLUE SOUTH
KALAMUNDA v MANNING at KALAMUNDA

3rd DIVISION RED
SPEARWOOD (2) v COCKBURN (5) at SPEARWOOD
HILTON PARK (3) v ROCKINGHAM (4) at SPEARWOOD
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

3rd DIVISION WHITE
GOSNELLS (2) v ROLEYSTONE (5) at GOSNELLS
KALAMUNDA (3) v MANNING (4) at GOSNELLS
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

3rd DIVISION BLUE
MORLEY (2) v DALKEITH NEDLANDS (5) at MORLEY
WARWICK 1 (3) v MIDLAND MORRISON (4) at MORLEY
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

3rd DIVISION GOLD
MERRIWA AFA 2 (2) v SORRENTO (5) at MERRIWA AFA
WANNEROO (3) v WARWICK 2 (4) at MERRIWA AFA
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

4th DIVISION RED
GOSNELLS 1 (2) v WARNBRO (5) at GOSNELLS
FORRESTFIELD (3) v MANNING (4) at GOSNELLS
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

4th DIVISION WHITE
FREMANTLE (2) v SAFETY BAY 1 (5) at FREMANTLE
KARDINYA (3) v CLAREMONT (4) at FREMANTLE
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

4th DIVISION BLUE
BAYSWATER (2) v SORRENTO 2 (5) at BAYSWATER
MUNDARING (3) v YOKINE (4) at BAYSWATER
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

4th DIVISION GOLD
INNALOO (2) v JOONDALUP (5) at INNALOO
MERRIWA AFA (3) v WANNEROO (4) at INNALOO
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

5th DIVISION RED
LEEMING (2) v MT PLEASANT 2 (5) at LEEMING
HILTON PARK (3) v SPEARWOOD (4) at LEEMING
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

5th DIVISION WHITE
KARDINYA (2) v THORNLIE (5) at KARDINYA
VICTORIA PARK CARLISLE (3) v DALKEITH NEDLANDS (4) at KARDINYA
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

5th DIVISION BLUE
YOKINE (2) v LAKE MONGER (5) at YOKINE
BEDFORD (3) v BAYSWATER (4) at YOKINE
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

5th DIVISION GOLD
MT LAWLEY 1 (2) v YANCHEP (5) at MT LAWLEY
STIRLING (3) v NORTH BEACH (4) at MT LAWLEY
Winners to play Promotion Final Thursday 24th March at Highest Ranked venue

6th Division do not play Promotion Playoffs. Opportunities will be available for 6th Division teams to request promotion to 5th Division when the 2022-23 season Pennant Entitlements are released.