Australian Championships 2021 WA Preview

by Kaitlin Tyrrell

The time has finally come for the Champions for each State for 2021 to come face to face after a year long wait due to the everchanging beast that has been Covid-19. NSW are noticeably absent from this years event due to Covid-19 preventing their events from being run.

Set to take place Tuesday 26th April 2022 – Friday 29th April 2022 at Broachbeach Bowls Club the event looks to produced some thrilling matchups.

SINGLES – FRIDAY, APRIL 29TH

MENS

Cambridge’s Blake Nairn will be one of the hot favourites coming into the event after having a phenomenal season capped off by multiple state titles and strong pennant form.

PARTICIPANTS
WA – Blake Nairn (Cambridge)
ACT – Doug Farr (Weston Creek)
QLD – Chris Rosanes (Pine Rivers)
SA – Garry Smith (Laura)
NT – Mark Malogorski (Nightcliff)
TAS – Jacob Brown (Peguine)
VIC – Nathan Murray (Bundoora)

FIXTURES
SECTION 2
ROUND 1
– Blake Nairn (WA) vs Gary Smith (SA)
ROUND 2 – Blake Nairn (WA) vs Mark Malogorski (NT)
ROUND 3 – Blake Nairn (WA) vs Nathan Murray (VIC)

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 MEN’S SINGLES – SECTIONAL – RESULTS

WOMENS

Kristina Krstic will also come into the event in strong form and will be a sure contender for the title coming in with wealth a of knowledge and experience in high pressure tournaments.

PARTICIPANTS
WA – Kristina Krstic (Manning)
ACT – NA
QLD – Bolivia Millerick (Broadbeach)
SA – Kate Aargent-Bowden (Angaston)
TAS – Rae Simpson (Kings Meadows)
VIC – NA

FIXTURES
ROUND 1 – Kristina Krstic (WA) vs Rae Simpson (TAS)
ROUND 2 – Kristina Krstic (WA) vs Bolivia Millerick (QLD)
ROUND 3 – Kristina Krstic (WA) vs Kate Argent-Bowden (SA)
ROUND 4 – Krstina Krstic (WA) vs BYE
ROUND 5 – Kristina Krstic (WA) vs Sarah James (NT)

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 WOMEN’S SINGLES – SECTIONAL – RESULTS

PAIRS – WEDNESDAY, APRIL 27

MENS

The pairing of Greg Taylor and Bruce Eagles were the 2021 Pairs Champions, unfortunately due to personal reasons and the uncertainty of Covid-19 at the beginning of the year when players had to register their participation, Bruce Eagles will not be able to compete. Jack East will sub in for Bruce and is sure to do Bruce and the State proud.


PARTICIPANTS
WA – Greg Taylor and Jack East
ACT – NA
QLD – Sean Ingham and Aron Sherrif
SA – Aaron Bremner and Kane Coulls
NT – Kim Redshaw and Daniel Baker
TAS – Mark Nitz and Taelyn Male
VIC – Cooper Wescombe and Jarryd Davies

FIXTURES
SECTION 2
ROUND 1
– J. East & G. Taylor (WA) vs A. Bremner & K. Coulls (SA)
ROUND 2 – J. East & G. Taylor (WA) vs S. Ingham & A. Sherriff (QLD)
ROUND 3 – J. East & G. Taylor (WA) vs BYE

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 MEN’S PAIRS – SECTIONAL – RESULTS

WOMENS

Mosman Parks Lisa Featherby and Linda Warburton face two tough teams in this event, but bring in some stellar form off a solid season from the pair and plenty of experience between the two.

PARTICIPANTS
WA – Linda Warburton and Lisa Featherby
ACT – NA
QLD – Cass Millerick and Kelsey Cottrell
SA – NA
NT – Siobhan Tootell and Colleen Orr
TAS – Alison Venn and Rebecca Van Asch
VIC – Denise Huenda and Alison Hall

FIXTURES
ROUND 1 – L. Warburton & L. Featherby (WA) vs S. Tootell & C. Orr (NT)
ROUND 2 – L. Warburton & L. Featherby (WA) vs C. Millerick & K. Cottrell (QLD)
ROUND 3 – L. Warburton & L. Featherby (WA) vs A. Hall & D. Huender (VIC)
ROUND 4 – L. Warburton & L. Featherby (WA) vs A. Venn & R. Van Asch (TAS)
ROUND 5 – L. Warburton & L. Featherby (WA) vs BYE

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 WOMEN’S PAIRS – SECTIONAL – RESULTS

TRIPLES – TUESDAY, APRIL 26

MENS

The combination of Tom Mitchell, Warren Holt and Daniel Trewhella also look to face some tough competition, especially against a side boasting both Barrie Lester and Aron Sherrif. With two pennant winners and a country all star this side will prove hard to beat coming out of fantastic seasons.

PARTICIPANTS
WA – Tom Mitchell, Warren Holt and Daniel Trewhella
ACT – Graham Read, Phil Crowe and Jared Edwards
QLD – Nick Cahill, Barrie Lester and Aron Sherrif
SA – Aaron Bremner, Samuel Denton and Sam Dietrich
NT – Ian Smith, Mark Malgorski and Trystan Smallacombe
TAS – William Coad, Robert McMullen and Mark Nitz
VIC – Raymond Butler, Benjamin Russell and Stephen Sullivan

FIXTURES
SECTION 1
ROUND 1
– T. Mitchell, W. Holt & D. Trewhella (WA) vs W. Coad, R. McMullen & M. Nitz (TAS)
ROUND 2 – T. Mitchell, W. Holt & D. Trewhella (WA) vs A. Bremner, S. Denton & J. Gregory (SA)
ROUND 3 – T. Mitchell, W. Holt & D. Trewhella (WA) vs R. Butler, B. Russell & S. Sullivan (VIC)

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 MEN’S TRIPLES – SECTIONAL – RESULTS

WOMENS

Once again Linda Warburton and Lisa Featherby enter as competitors and this time joined by the talented Laura Merz. This combination will surely prove to be a force to be reckoned with, especially after another impressive run in the recently completed State Triples only just going down in the Grand Final.

PARTICIPANTS
WA – Linda Warburton, Laura Merz and Lisa Featherby
ACT – NA
QLD – Cheryl Heaps, Ruth Smith and A. Haevecker
SA – Karen Gatto, Bailey Rafferty and Laini McGorman
NT – Jen Sullivan, Karen Lane and Colleen Orr
TAS – Jessica McMullen, Debra Lee and Rebecca Van Ash
VIC – Tara Ferrier, Kelly McKerihen and Lisa Phillips

FIXTURES
SECTION 2
ROUND 1 – L. Warburton, L. Merz & L. Featherby (WA) vs BYE
ROUND 2 – L. Warburton, L. Merz & L. Featherby (WA) vs T. Ferrier, K. McKerihen & L. Phillips (VIC)
ROUND 3 – L. Warburton, L. Merz & L. Featherby (WA) vs J. Sullivan, K. Lane & C. Orr (NT)

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 WOMEN’S TRIPLES – SECTIONAL – RESULTS

FOURS – THURSDAY, APRIL 28

MENS

The Men’s Fours event sees the Mt Lawley team of Adam Graham, Paul Sinden, Anthony Enifeld, and Mark Masel throw their hats into the ring, coming in as underdogs they will be keen to take a bite out of the competition.

PARTICIPANTS
WA – Adam Graham, Paul Sinden, Anthony Einfeld, and Mark Masel
ACT – Mathew Barries, Peter Watts, Darren Fitzpatrick, and Rodney Tonkin
QLD – Ryan Digby, Gary Pearson, Dale McWhinney Shillington, and Dean McWhinney
SA – Bradley Joseph, Matthew Sexton, Alister Behenna, and Charlie Hicks
NT – Dimitri Hnaris, Barry Orr, Peter Wibberley, and Pete Degreenlaw
TAS – Christopher Murray, Matthew Mitchell, Greg Douce. and Tim Douce
VIC – Craig Rippon, Callum Hanna, Michael West, and Matthew Flapper

FIXTURES
SECTION 2
ROUND 1
– A. Graham, P. Sinden, A. Einfeld & M. Masel (WA) vs C. Rippon, C. Hanna, M. West & M. Flapper (VIC)
ROUND 2 – A. Graham, P. Sinden, A. Einfeld & M. Masel (WA) vs BYE
ROUND 3 – A. Graham, P. Sinden, A. Einfeld & M. Masel (WA) vs R. Barrie, P. Watts, D. Fitzpatrick & R. Tonkin (ACT)

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 MEN’S FOURS – SECTIONAL – RESULTS

WOMENS

The awesome foursome from Manning of Helen Heal, Robyn O’Brien, Hailey Packer, and Kristina Krstic have proved to be a formidable opponent in recent State Fours winning the title twice. A team of pennant winners and in form players this team will be a force to be reckoned with in this event.

PARTICIPANTS
WA – Helen Heal, Robyn O’Brien, Hailey Packer, and Kristina Krstic
ACT – Annette, Tye, Carol Zimoch, Jenny Clout, and Chloe Morrison
QLD – Marie Webber, Susan O’Toole, Christine Russell, and Patricia Hobson
SA – NA
NT – Sarah James, Karen Lane, Siobhan Tootell, and Colleen Orr
TAS – Linda Rose, Barbara Liddington, Crystal Brooks, and Deeann Harman
VIC – Claire Sanders, Laureen Smith, Anne Miles, and Kylie Whitehead

FIXTURES
ROUND 1 – H. Heal, R. O’Brien, H. Packer & K. Krstic (WA) vs B. Liddington, L. Rose, C. Brooks & D. Harman (TAS)
ROUND 2 – H. Heal, R. O’Brien, H. Packer & K. Krstic (WA) vs M. Webber, S. O’Toole, C. Russell & P. Hobson (QLD)
ROUND 3 – H. Heal, R. O’Brien, H. Packer & K. Krstic (WA) vs C. Sanders, L. Smith, A. Miles & K. Whitehead (VIC)
ROUND 4 – H. Heal, R. O’Brien, H. Packer & K. Krstic (WA) vs S. James, K. Lane, S. Tootell & C. Orr (NT)
ROUND 5 – H. Heal, R. O’Brien, H. Packer & K. Krstic (WA) vs BYE

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 WOMEN’S FOURS – SECTIONAL – RESULTS

MIXED PAIRS – WEDNESDAY, APRIL 27

The last event of the 2021 season saw the Osborne Park duo of Kaitlin Tyrrell and Connor Biddle combine to win their first State Titles. These two will look forward to challenge facing some tough opponents and relishing in the experience.

PARTICIPANTS
WA – Kaitlin Tyrrell and Connor Biddle
ACT – NA
QLD – Lynsey Clarke and Brett Wilkie
SA – Jill Bagshaw and Simon Geater-Johnson
NT – Jen Redshaw and Mark Malogorski
TAS – Jorja Maughan and Isaac Maughan
VIC – Kelly McKerihen and Ali Forsyth

FIXTURES
ROUND 1 – K. Tyrrell & C. Biddle (WA) vs L. Clark & B. Wilkie (QLD)
ROUND 2 – K. Tyrrell & C. Biddle (WA) vs BYE ()
ROUND 3 – K. Tyrrell & C. Biddle (WA) vs K. McKerihen & A. Forsyth (VIC)

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS 2021 MIXED PAIRS – SECTIONAL – RESULTS

Live streaming coverage of this event will be available on the Bowls Australia Facebook Page