Men’s Saturday Pennant Finals

by Aaron Delaporte

Congratulations to the clubs who have made Pennant, Promotion or Challenge Play-off finals in the Professionals Men’s Saturday Pennant Competition.

Clubs and participants should note the following information.

  • Premier League and 1st Division Pennant Finals to be played Saturday 2nd and Sunday 3rd April 2022
  • 2nd Division to 4th and 6th Division Pennant Finals to play Saturday 2nd April 2021 Only
  • 5th Division Pennant Finals to be played Saturday 2nd and Sunday 3rd April 2022
  • All Promotion and Challenge Finals to be played Saturday 2nd April 2022 Only
  • 6th Division do not play Promotion Playoffs. Opportunities will be available for 6th Division Clubs to request promotion to 5th Division when the 2022-23 season Pennant Entitlements are released.
  • Clubs taking part in the AM game are to report to the venue by 9.00am for a 9.30am start
  • The PM game start is scheduled for 1.30pm but adjustments can be made between the two competing clubs on the day
  • It is the host club’s responsibility to provide Umpires for all Pennant Finals at the venue all day. If opposition clubs have available umpires within their team, they should notify the Umpire of the Day they have umpires willing to help
  • Bowls Link will be open for clubs to input teams after Midday on Thursday 31st March
  • If any club has difficulty inputting results after their AM or PM fixture, please take a clear photo of the Pennant Result sheet and send to 0427 709 933 before 6.30pm on the day of play

Any queries should be directed to Pieter Harris Bowls WA Competitions pieter@bowlswa.com.au


Men’s Saturday Pennant Finals Schedule

Premier League
Doubleview (1) v South Perth (2) Saturday April 2nd 9.30am at Doubleview Bowling Club
Cambridge (3) v Manning (4) Saturday April 2nd 9.30am at Doubleview Bowling Club
Loser of 1v2 V Winner of 3v4 Saturday April 2nd 1.30pm at Doubleview Bowling Club
Grand Final – Winner Game 1 v Winner Game 3 Sunday April 3rd 10am at Yokine Bowling Club

1st Division White
Mount Lawley (1) v Gosnells (2) Saturday April 2nd 9.30am at Mt Lawley Bowling Club
Bassendean 1 (3) v Cockburn (4) Saturday April 2nd 9.30am at Mt Lawley Bowling Club
Loser of 1v2 V Winner of 3v4 Saturday April 2nd 1.30pm at Mount Lawley Bowling Club
Grand Final – Winner Game 1 v Winner Game 3 Sunday April 3rd 10am at Yokine Bowling Club

1st Division Blue
Grand Final – Joondalup v Kalamunda Sunday April 3rd 10am at Yokine Bowling Club

2nd Division
Victoria Park Carlisle (1) v Safety Bay 1 (4) Saturday April 2nd 9.30am at Victoria Park Carlisle Bowling Club
Cambridge (2) v Forrestfield (3) Saturday April 2nd 9.30am at Victoria Park Carlisle Bowling Club
Grand Final – Winner 1v4 V Winner 2v3 Saturday April 2nd 1.30pm at Victoria Park Carlisle Bowling Club

3rd Division
Joondalup (1) v Midland Morrison (4) Saturday April 2nd 9.30am at Joondalup Bowling Club
Rockingham (2) v Perth & Tattersalls (3) Saturday April 2nd 9.30am at Joondalup Bowling Club
Grand Final – Winner 1v4 V Winner 2v3 Saturday April 2nd 1.30pm at Joondalup Bowling Club

4th Division
Yokine 1 (1) v Yokine 2 (4) Saturday April 2nd 9.30am at Yokine Bowling Club
Safety Bay 1 (2) v Victoria Park Carlisle April 2nd 9.30am at Yokine Bowling Club
Grand Final – Winner 1v4 V Winner 2v3 Saturday April 2nd 1.30pm at Yokine Bowling Club

5th Division
North Perth (4) v Dalkeith-Nedlands (5) Saturday April 2nd 9.30am at Mount Pleasant Bowling Club
Mount Pleasant (1) v Winner 4v5 Saturday April 2nd 1.30pm at Mount Pleasant Bowling Club
Doubleview (2) v Kwinana 1 (5) Saturday April 2nd 1.30pm at Mount Pleasant Bowling Club
Grand Final – Winner Game 2 v Winner Game 3 Sunday April 3rd at Highest Ranked Remaining Club

6th Division
Grand Final – North Perth v Bullsbrook Saturday April 2nd 1.30pm at North Perth Bowling Club


Men’s Saturday Promotion Finals Schedule

3rd Division RED
Manning (2) v Kalamunda (3) Saturday April 2nd 1.45pm at Manning Bowling Club

3rd Division WHITE
Hilton Park (2) v Rossmoyne (3) Saturday April 2nd 1.45pm at Hilton Park Bowling Club

3rd Division BLUE
Glen Forrest (2) v Lake Monger (3) Saturday April 2nd 1.45pm at Glen Forrest Bowling Club

3rd Division GOLD
Merriwa AFA (2) v Sorrento (3) Saturday April 2nd 1.45pm at Merriwa AFA Bowling Club

4th Division RED
South Perth (2) v Mt Pleasant (3) Saturday April 2nd 1.45pm at South Perth Bowling Club

4th Division WHITE
Pickering Brook (2) v Kalamunda (3) Saturday April 2nd 1.45pm at Pickering Brook Bowling Club

4th Division BLUE
Mt Lawley (2) v Mundaring (3) Saturday April 2nd 1.45pm at Mt Lawley Bowling Club

4th Division GOLD
North Beach (2) v Wanneroo (3) Saturday April 2nd 1.45pm at North Beach Bowling Club

5th Division (All Colours/Random Draw)
1 – Armadale v Claremont Saturday April 2nd 9.30am at Manning Bowling Club
2 – Rossmoyne v Byford Saturday April 2nd 9.30am at Manning Bowling Club
3 – Yanchep v North Beach Saturday April 2nd 9.30am at Osborne Park Bowling Club
4 – Wanneroo v Manning Saturday April 2nd 9.30am at Osborne Park Bowling Club
Promotion Final – Maylands v East Fremantle Saturday April 2nd 1.30pm at Manning Bowling Club
Promotion Final – Winner Game 1 V Winner Game 2 Saturday April 2nd 1.30pm at Manning Bowling Club
Promotion Final – Winner Game 3 V Winner Game 4 Saturday April 2nd 1.30pm at Osborne Park Bowling Club


Men’s Saturday Challenge Finals Schedule

1st Division White v 1st Division Blue North
Swan (2) v North Beach (3) Saturday April 2nd 9.30am at Osborne Park Bowling Club
Challenge Final – Winner to play Quinns Rocks Saturday April 2nd 1.30pm at Osborne Park Bowling Club

1st Division White v 1st Division Blue South
Manning (2) v South Perth (3) Saturday April 2nd 9.30am at Cockburn Bowling Club
Challenge Final – Winner to play Warnbro Saturday April 2nd 1.30pm at Cockburn Bowling Club

1st Division Blue South v 2nd Division Red
Cockburn (2) v Willetton (3) Saturday April 2nd 9.30am at Kardinya Bowling Club
Challenge Final – Winner to play Fremantle Saturday April 2nd 1.30pm at Kardinya Bowling Club

1st Division Blue South v 2nd Division White
Spearwood (2) v East Fremantle (3) Saturday April 2nd 9.30am at Cockburn Bowling Club
Challenge Final – Winner to play Hilton Park Saturday April 2nd 1.30pm at Cockburn Bowling Club

1st Division Blue North v 2nd Division Blue
North Perth (2) v North Beach (3) Saturday April 2nd 9.30am at Yokine Bowling Club
Challenge Final – Winner to play Morley Saturday April 2nd 1.30pm at Yokine Bowling Club

1st Division Blue North v 2nd Division Gold
Dalkeith Nedlands (2) v Nollamara (3) Saturday April 2nd 9.30am at Osborne Park Bowling Club
Challenge Final – Winner to play Doubleview Saturday April 2nd 1.30pm at Osborne Park Bowling Club